Projektowanie ogrodów

Ogród, to miejsce, w którym pragnie się przebywać. To miejsce spotkań i rozmyślania, relaksu i odpoczynku. Dobry projekt ogrodu można poznać po jego indywidualności. Każda aranżacja ogrodu powinna odpowiadać nie tylko naszym zmysłom artystycznym, ale i praktycznym potrzebom.

Nasz azyl powinien być nie tylko piękny, ale i wygodny. Projektowanie ogrodów to prawdziwa sztuka i duże wyzwanie. Staramy się dobrze zaprojektować ogród, aby zagwarantować klientowi praktyczne rozwiązanie oraz zadowolenie.

Udany projekt ogrodu łączy wrażenia estetyczne z aspektem praktycznym. Powinien być wyrazem osobowości i charakteru właścicieli. Stanowić harmonię z otoczeniem i zapewniać dobre samopoczucie i wygodę użytkownikom.

Trawniki

Są dwie metody zakładania trawnika: z siewu lub z gotowej darni, pociętej na pasy i sprzedawanej w rolkach.

Trawa z rolki jest niezastąpiona, gdy chcesz mieć trawnik w ekspresowym tempie. Kilka dni i możesz cieszyć się zieloną murawą. Trawnik z siewu jest prostszym, lecz wymagającym czasu sposobem zazieleniania terenów zielonych.

Pielęgnacja trawnika

Wertykulacja trawnika to pionowe cięcie darni na głębokość około 5-15 mm. Jej celem jest usunięcie obumarłych części roślin, mchu i nadmiaru filcu. Dzięki temu zabiegowi zapewnimy trawie lepszy dostęp wody, światła i tlenu oraz usuniemy chwasty i mech.

Aeracja trawnika ma na celu napowietrzenie i rozluźnienie gleby. Dzięki aeracji zwiększa się elastyczność trawnika, a trawa pobudzana jest do wzrostu, w wyniku czego zwiększa się masa korzeniowa murawy.

Koszenie trawnika to zabieg pielęgnacyjny, który należy przeprowadzać systematycznie podczas sezonu. Od prawidłowego koszenia zależy wygląd trawnika.

Przycinanie żywopłotów i krzaków

Cięcie żywopłotów i krzaków jest zabiegiem mającym decydujący wpływ na ich uformowanie i ostateczny kształt.

Systemy nawadniania

Nawadnianie ogrodów latem to konieczność, warto więc założyć system nawadniania, który podleje rośliny automatycznie.

Oświetlenie w ogrodzie

Światło w ogrodzie pozwala nam bezpiecznie się po nim poruszać i bez problemów dojść do domu. Światło w ogrodzie pozwala także wyeksponować te elementy ogrodu, które są interesujące i warto pokazać je także po zmroku. Pozwoli także urządzić miłe zakątki na wieczorne przejęcia w ogrodzie.

Przekopywanie ręczne lub mechaniczne

Glebogryzarka to sprzymierzeniec każdego ogrodnika. Służy do przekopywania, spulchniania i odchwaszczania gruntu, zastępując tradycyjne narzędzia ręczne.

Mycie kostki brukowej oraz elewacji

Kostka brukowa jest często wybierana jako nawierzchnia na podjazdy, ścieżki i alejki ogrodowe oraz przydomowe chodniki. Jest trwała i wytrzymała, a odpowiedni jej dobór pozwala cieszyć się piękną nawierzchnią przez bardzo długi czas. Jednak kostka brukowa również potrzebuje pielęgnacji, ponieważ w przeciwnym razie staje się nieestetyczna, a wręcz niechlujna. Czyszczenie kostki brukowej wymaga odpowiednich środków czyszczących oraz dostosowanych do takiej czynności sprzętów.

Każdy budynek, niezależnie od tego, z jakich materiałów został wykonany, wymaga starannej troski. To, co tak pięknie prezentuje się tuż po zakończeniu budowy, z czasem wymaga nie tyle odnowienia, ile po prostu wyczyszczenia bądź umycia.

Odśnieżanie

Opady śniegu mogą czasami sprawiać niemiłą niespodziankę nie tylko kierowcom i służbom drogowym, ale także pracodawcom. Obfite opady śniegu i niskie temperatury powodują oblodzenia chodników oraz zaleganie grubych warstw śniegu na dachach. Na właścicielach i zarządcach budynków ciąży obowiązek usuwania zalegających warstwa śniegu z dachów oraz zwisających lodowych sopli z dachu.

Oczka wodne i kaskady

Woda jest i zawsze była atrakcją dla ogrodu. Stanowić tam może element przypadkowy, np. mała fontanna, kaskada bądź temat przewodni, gdzie zbiornik jest urządzeniem zarówno ozdobnym, jak i funkcjonalnym.

Dobrze zaplanowane i wybudowane oczko wodne daje odprężenie i jest zachwycającą oazą natury służącą nam przez lata.

Comments are closed.